نشر عدالت
ساعتى عدالت بهتر از هفتاد سال عبادت است كه شب‏هایش به نماز و روزهایش به روزه بگذرد
پنجشنبه 16 دی 1395 :: نویسنده : سمانه سامانی
جلوگیری از جدایی

مداخله در اختلافات خانوادگی دارای ریزه كاری ها و نكات مهمی می باشد كه باید مورد توجه قرار بگیر . فردی كه قصد دخالت در جدا نشدن زن و شوهر را دارد باید به ویژگی های فردی زن و شوهر ، وضعیت و شرایط كنونی آنان، دغدغه های آنان و عللی كه موجب چنین تصمیمی شده است آگاه باشد. از آنجا كه نوع رفتار و قضاوت فردی كه در روابط زن و شوهر دخالت می كند دارای اهمیت زیادی می باشد و ممكن است رفتار یا یك سخن نسنجیده او موجب آسیب دیدن زندگی زن و شوهر و حتی فروپاشی آن شود، لازم است فردی كه قصد دخالت در این امور را دارد دارای پختگی و انسانی كار آزموده باشد. چنانچه چنین فردی در فامیل شما وجود ندارد بهتر است در این امر دخالت نكنید و از مشاوره خانواده برای حل مشكل آنان كمك بگیرید.

قرآن در زمانی كه بروز اختلافات و نزاع ها بین زن و شوهر بالا می گیرد و احتمال شكاف و جدایی بین زن و شوهر می رود. برای بررسی علل و جهات ناسازگاری و فراهن نمودن مقدمات صلح و سازش باید داور و حكم از دو فامیل(زن و شوهر) لذا می فرماید: و اگر جدایی و شكاف میان آن دو بیم داشتید یك نفر حكم از فامیل مرد برای رسیدگی به موضوع بگمارید و یك داور و حكم از خانواده زن انتخاب كنید. (نساء35) قرآن در این موارد از دو خانواده می خواهد تا داوری را انتخاب كنند و به اختلافات زن و مرد رسیدگی كنند. دو داور باید بالغ و عاقل و عادل و نسبت به كار خود بصییر و بینا و دارای نفوذ در زن و شوهر باشند؛ به گونه ای كه زن و شوهر به سخنان و قضاوت آنان گوش اهمیت بدهند و قضاوت آنان را در این موضوع مهم با گوش و جان بپذیرند.
به كار گیری نكات زیر توسط دو داور می تواند در حل مشكل راهگشا باشد:
1. علل ناسازگاری آنان را جستجو كنند و با جدیت و همفكری همدیگر برای رفع این علل تلاش كنند.
2. دو داور از زن و شوهر بخواهند:
- برای مدتی هم كه شده دست از لجالت بردارند و تنها نقاط قوت یكدیگر را ببینند.
- از این به بعد نسبت به خواسته های همسر خود توجه بیشتری داشته باشند و در راستای بر طرف كردن این خواسته ها تلاش كنند.
- زمانی كه طرف مقابل دست به لجاجت و پرخاشگری می زند، بدون توجه به سخنان او و نشان دادن عكس العملی از همسر خود فاصله بگیرد.
- خاطرات خوش گذشته را یاد آوری كنند، این امر می تواند این نكته را به آنان یاد آور شود كه همانطور كه در گذشته لحظات خوشی را با همسرشان داشته اند، می توانند الان نیز آن خوشی ها را تكرار كنند.
- نقاط ضعف خود را یاد داشت كنند وسعی كنند آنان را بر طرف كنند.
- برای مدتی كه هم شده نسبت به هم نگرش مثبت داشته باشند. یكی از عوامل بسیار مهم برای استحكام خانواده و رضایت زن و شوهر از زندگی زناشویی، داشتن نگرش مثبت نسبت به همسر و مثبت‌اندیشی دربارة اوست. مثبت‌اندیشی به مفهوم پذیرفتن توانمندی‌ها، صداقت، قابلیت اعتماد و صمیمیت یك شخص دیگر است. مثبت اندیشی نسبت به همسر به معنای خوب دیدن همسر، علاقه داشتن به او و داشتن احساس مثبت نسبت به اوست. تا زمانی كه زن و شوهر چنین احساسی نسبت به هم پیدا نكنند همواره در معرض اختلاف و تعارض با یكدیگر قرار دارند. پایة خانواده بر محبت بین زن و شوهر بنا نهاده شده است و این تنها در سایة نگرش مثبت زن و شوهر نسبت به هم امكان پذیر است. حسن ظن و نگرش مثبت یكی از همسران به دیگری، محبت او را به سوی خود جلب می‌كند. علی(علیه‌السلام) می‌فرماید: «من حسن ظنه بالناس حاز منهم المحبه؛ كسی كه نسبت به دیگران گمان نیكو برد محبت آنان را به دست آورد.»
- زمانی كه همسرشان را بی حال و بی انگیزه می بینند، سر صحبت را باز كنند، و با او حرف بزنند؛ با همسرشان شوخی كنند و او را بخندانند؛ كنارش بنشینند و با او درد دل كنند؛ از اتفاقاتی كه در روز برایش رخ داده بپرسند، به سخنانش با توجه و علاقه گوش دهند.
- در موقعیت های مناسب به همسرشان ابراز علاقه و عشق كنند و در مناسبتها براى او هدیه (هر چند ارزان قیمت) تهیه كنند.
- رفتارهای ناپسند همسرشان را با خشونت پاسخ ندهند و اشتباهات او را نادیده بگیرند و با كرامت نفس از این رفتارها تغافل كنند.
- هرگز همسرشان را با زن یا مرد دیگر مقایسه نكنند
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : سمانه سامانی
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

                    
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic