نشر عدالت
ساعتى عدالت بهتر از هفتاد سال عبادت است كه شب‏هایش به نماز و روزهایش به روزه بگذرد
چگونه یک دادخواست حقوقی تنظیم کنیم؟

دادخواست به برگه چاپی مخصوصی گفته میشود که درخواست خواهان در آن قید شده است؛ به عبارت دیگر دادخواست بیان ادعا نزد مراجع قضایی در اوراق مخصوص است.

. رسیدگی به دعاوی حقوقی در دادگستری مستلزم تقدیم دادخواست از طرف مدعی (خواهان) است. دادخواست به دفتر دادگاه و در نقاطی که چند شعبه وجود دارد، به دفتر شعبه اول تسلیم میشود.

 بسیاری از شهروندان که قصد دارند برای نخستین بار در دادگاه علیه شخصی اقامه دعوا کنند، اطلاع ندارند که برای مطرح کردن این دعاوی باید چه اقداماتی انجام دهند و همین امر موجب سرگردانی آنها در مراجع قضایی و دادگاهها میشود.

دادخواست را میتوان از محل فروش اوراق قضایی واقع در همه دادگستریها و مجتمع های قضایی در سراسرکشور تهیه کرد. هر چند دادخواستها بر اساس نوع مطالب مندرج در آن (بر اساس نوع خواسته( تا حدی با هم متفاوتند اما همگی آنها اغلب حاوی نکات مشترکی هستند. قبل از اینکه به نحوه تنظیم و ارکان دادخواست بپردازیم به اقسام دعوا و شرایط تحقق دعوا میپردازیم.

اقسام دعوا

 دعاوی را از جهات مختلف طبقه بندی کرده اندکه تقسیم دعاوی به دعوای حقوقی و دعوای کیفری مهمترین تقسیم بندی است.

 دعوای حقوقی از اختلاف در روابط حقوقی، مدنی و تجاری ناشی میشود. این اصطلاح در مقابل دعوای جزایی یاکیفری استعمال میشود.

دعوای کیفری عبارت از دعوایی است که موضوع آن رسیدگی به جرمی از جرایم است؛ جرایمی که وقوع آن و اقامه دعوا یا شکایت علیه آن از سوی شاکی عمومی یا خصوصی منجر به صدورکیفر یا مجازات معین برای آن میشود.

یک دعوای حقوقی یاکیفری به انواع دیگری نیز تقسیم میشود. در واقع دعوای حقوقی یا کیفری به دعواهای مالی و غیرمالی، خانوادگی و غیرخانوادگی، دعوای عینی و دینی نیز تقسیم میشود.

شرایط تحقق دعوا

شرایط تحقق دعوا به زبان ساده تر به این معنا است که دعوا چه ویژگیهایی باید داشته باشد که بتوان آن را در محکمه مطرح کرد. وجود حق و تجاوز و تعدی یا انکار نسبت به حق مزبور از شرایط اصلی تحقق شکایت است. به این معنا که باید حقی وجود داشته باشد که این حق پایمال شده باشد.

در این صورت دو طیف شکل میگیردکه یکی ذینفع و خواهان و دیگری خوانده یا خواندگان هستند؛ یعنی کسی که حق او پایمال شده است و فرد یا افرادی که حق را پایمال کرده اند.

شرط دیگر این است که مورد دعوا یا شکایت و در واقع محتوای شکایت معین و مشخص باشد و قابلیت اقامه دعوا را داشته باشد. به عبارت دیگر باید موضوعی باشدکه قانونا و ذاتا قابل شکایت باشد. پس از احراز این شرایط در یک دعوا، نوبت به تنظیم و تقدیم دادخواست مطابق مقررات قانونی از سوی اقامه‌کننده دعوی یا نماینده قانونی (وکیل( او میرسد.

دادخواست چیست؟

حال باید بدانیم دادخواست و محتوای آن چیست؟ دادخواست باید حاوی نکات زیر باشد: نام، نام خانوادگی، نام پدر، سن، اقامتگاه و حتی الامکان شغل خواهان یا شاکی و در صورتی که دادخواست توسط وکیل تقدیم شود، مشخصات وکیل نیز باید درج شود. نام، نام خانوادگی، اقامتگاه و شغل خوانده، تعیین خواسته و بهای آن مگر آن که تعیین بها ممکن نبوده یا خواسته مالی نباشد. تعهدات یا جهاتی که به موجب آن، خواهان خود را مستحق مطالبه میداند؛ به طوری که مقصود واضح و روشن باشد، نیز باید در دادخواست قید شود.

در واقع دادخواست باید حاوی دلایل و شرح مواردی باشد که به موجب آن شاکی خود را مستحق شکایت و مطالبه حق و حقوق خود میداند. در دادخواست باید ادله و وسایلی که خواهان برای اثبات ادعای خود دارد، از جمله اسناد، نوشته ها و شهود ذکر شود. بدیهی است که امضای دادخواست دهنده و در صورت عجز از امضا اثر انگشت او نیز الزم است. به موجب قانون، در صورتی که هریک از اصحاب دعوی عنوان قیم، متولی، وصی، مدیریت شرکت و امثال آن را داشته باشد، باید تصریح شود. همچنین اقامتگاه خواهان و خوانده باید با تمام خصوصیات از قبیل شهر، روستا، خیابان، پلاک، طبقه و... همچنین اگر خواهان یا خوانده شخص حقوقی باشد، اقامتگاه شخص حقوقی قید شود.

تفاوت دادخواست با درخواست

اگر شما به هر دلیلی مجبور به تقدیم دادخواست به دادگاه شدید، باید این را نیز بدانیدکه در مقابل دادخواست مفهومی به نام درخواست نیز وجوددارد که متفاوت از دادخواست است. درخواست در خصوص امور غیرترافعی است اما دادخواست برای دعاوی ترافعی است یعنی دادخواست برای حل و رفع یک مرافعه است اما درخواست اینگونه نیست

. دادخواست الزاما باید در فرم مخصوص چاپی نوشته شود اما درباره درخواست چنین نیست. درخواست در واقع خواسته ای از دادگاه است که بسیاری از مراحل و شرایط دادخواست را ندارد و نیازی به نوشتن آن بر روی فرمهای مخصوص چاپی دادگاه ها نیست. هر دادخواستی نوعی درخواست هم هست اما عکس آن صادق نیست. به طورکلی درخواست هایی که به مراجع قضایی تقدیم میشود، برخی باید حتما در برگ های چاپی مخصوص باشد و بعضی دیگر الزم نیست در فرم مخصوص چاپی بوده باشد. دسته دوم را به اصطلاح درخواست گویند.

درخواستهایی که به تقدیم دادخواست نیاز ندارد، عبارت از درخواست تامین دلیل، درخواست تامین خواسته، درخواست صدور گواهی انحصار وراثت، درخواست مهر و موم ترکه، درخواست تحریر ترکه و درخواست صدور گواهی عدم امکان سازش است. همچنین در این زمینه میتوان به درخواست صدور گواهی صلح و سازش یا صدور گواهی گزارش اصلاحی، درخواست تاخیر اجرای حکم، درخواست صدور حکم به بطلان رای داور، درخواست هزینه رفت وآمد به دادگاه و جبران خسارت حاصله از آن از جانب شاهدان، درخواست صدور حکم حجر، تعیین قیم و درخواست تقسیم ترکه یا ارث اشاره کرد. ماهیت این درخواستها اصوال شکایتی یا دعوایی نیست.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : سمانه سامانی
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

                    
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic