نشر عدالت
ساعتى عدالت بهتر از هفتاد سال عبادت است كه شب‏هایش به نماز و روزهایش به روزه بگذرد
دوشنبه 17 خرداد 1395 :: نویسنده : سمانه سامانی

جرائم مرتبط با رایانه

شخصی که متصدی امور کامپیوتر اداره است در مقام اعتراض به رئیس اداره ی خود، با علم و عمد اقدام به محو کردن برنامه ها و اطلاعات موجود در دیسکت کامپیوتر می کند.

عمل نامبرده از نظر قانونی و شرعی ممکن است ذیل سه موضوع قرار گیرد:

اول: چون پس از تحویل کامپیوتر و متعلقات آن، در حفظ و نگهداری آن، امین هست و او با علم و عمد نسبت به تلف نمودن برنامه رایانه اقدام کرده است و برنامه های موجود در دیسکت را محو نموده است. عملش منطبق با ماده 674 قانون مجازات اسلامی که بیان میدارد: «هرکس اموال منقول یا غیر منقول یا نوشته هایی از قبیل سفته و چک و قبض و نظایر آن به عنوان اجاره یا امانت یا رهن یا برای وکالت یا برای هرکار با اجرت یا بی اجرت به کسی داده شده و بنابراین بوده است که اشیاء نزد او بوده، آنها را به ضرر مالکین یا متصرفین آنها استعمال یا تصاحب یا تلف یا مفقود نماید. به حبس از شش ماه تا سه سال محکوم خواهد شد» می باشد و مرتکب جرم خیانت در امانت شده است.

دوم: از آنجا که برنامه های موجود در دیسکت کامپیوتر دارای ارزش اقتصادی است و به عنوان مال منقول دارای ارزش است. اقدام متصدی، تخریب مال منقول است زیرا با بر هم زدن برنامه از حیز انتفاع ساقط شده و وفق ماده 677 قانون مجازات اسلامی قابل مجازات هست.

نکته: گرچه مجازات هر دو عنوان یکسان هست؛ لیکن ماده 677 از مزایای ماده 727(یعنی جرائم قابل گذشت) هم برخوردار هست.

سوم: اطلاعات و برنامه های ضبط شده در دیسکت کامپیوتر، اعم از این که تولید یا خریداری شده باشد به لحاظ این که احتمال دارد در انجام امور اداری ، مالی فنی و.. بخش های مختلف یک اداره مانند اسناد و مدارک مکتوب مورد استناد و استفاده قرار گیرد، در حکم اسناد و نوشته های اداری و دولتی است و معدوم کردن آنها مشمول مقررات ماده 604 قانون مجازت اسلامی که بیان میدارد: «هر یک از مستخدمین دولتی اعم از قضایی و اداری، نوشته ها و اوراق و اسنادی را که حسب وظیفه به آنها سپرده شده یا برای انجام وظایفشان به آنها داده شده است را معدوم یا مخفی نماید یا به کسی بدهد که به لحاظ قانون از دادن به آن کس ممنوع می باشد علاوه بر جبران خسارت وارده به حبس از سه ماه تا یک سال محکوم خواهد شد.» می باشد.

 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : سمانه سامانی
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

                    
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic