نشر عدالت
ساعتى عدالت بهتر از هفتاد سال عبادت است كه شب‏هایش به نماز و روزهایش به روزه بگذرد
چهارشنبه 1 دی 1395 :: نویسنده : سمانه سامانی
اهمیت رعایت حقوق دیگران


رعایت حقوق دیگر افراد به نفع همه می باشد و اگر رعایت نمی شود یا به دلیل جهل و بی خبری افراد است یا به خاطر خودخواهی و توجه به منافع شخصی و اگر افراد نسبت به وظایفی که به هم دارند آگاه و به آن پایبند باشند اختلاف و دعواها پیش نمی آید و اگر هم پیش آید، به راحتی قابل حل است.
 
همه ما می دانیم که افراد نسبت به یکدیگر حقوقی دارند و در نتیجه نسبت به هم وظایفی دارند. این حقوق به صورت دو جانبه است نه یکطرفه. اگر افراد این حقوق را بشناسند و به آن عمل کنند و متقابلا هم باشد مسلما بسیاری از نزاع ها برچیده می شود و جامعه ای با روابط سالم و خوب و دوری از حق کشی و ظلم و محرومیت به وجود می آید.قشرهایی که نسبت به هم حقوق متقابل دارند فراوان هستند مانند والدین و فرزندان، همسایگان، شریکان، حکومت و مردم، زن و شوهرها، فرمانده و سربازان، رئیس اداره و کارمندان، معلم و شاگرد، موجر و مستاجر، کارگر و صاحب کار، خویشاوندان نسبت به هم، برادران دینی نسبت به یکدیگر.رعایت حقوق یکدیگر به نفع همه افراد در خانواده و جامعه می باشد و اگر رعایت نمی شود یا به دلیل جهل و بی خبری افراد است یا به خاطر خودخواهی و توجه به منافع شخصی، مثلاً اگر در زندگی خانوادگی، زن و شوهر به وظایفی که نسبت به هم دارند آگاه و به آن پایبند باشند اختلاف خانوادگی پیش نمی آید و اگر هم پیش آید، به راحتی قابل حل است.با توجه به مشکلاتی که افراد جامعه ما از لحاظ رعایت حقوق یکدیگر دارند بد نیست به برخی از حقوق افراد در قبال هم اشاره کنیم که می تواند در رفتار اجتماعی ما و شرایط فرهنگی جامعه موثر باشد.

اول اینکه افراد جامعه ما به عنوان یک مسلمان باید در برابر برادر دینی خود متواضع باشند و از تکبر بپرهیزند، چرا که خیلی از دعواها و کدورت ها به دلیل خودپسندی و تکبر افراد در قبال یکدیگر بوجود می آید.

افراد باید با چهره باز و گشاده با هم برخورد کنند که اگر این امر اتفاق بیفتد انرژی مثبتی در روابط افراد بوجود می آید.

افراد باید به عهد خود وفا کنند و به قول و قرارها پایبند باشند؛ خیلی از مشکلات به خاطر بدقولی ها و وفادار نبودن به تعهدات به ویژه در امور مالی به خصوص چک رخ می دهد.

ما به عنوان یک مسلمان باید در برخورد با یکدیگر منصف باشیم و از حد و حدود عادلانه خارج نشویم.

افراد باید آبروی یکدیگر را در غیاب هم حفظ کنند، چرا که برخی از غیبت ها حتی ممکن است به فتنه و قتل ختم می شود.

افراد باید اگر کسی نیازمند بود در حد توان به او کمک کنند و اگر قرض خواست بدهند و اگر یاری طلبید به یاریش بشتابد.

افراد باید رعایت حریم خصوصی یکدیگر را بکنند و بی اجازه و سرزده وارد خانه دیگری نشوند یا به وسایل او دست نزند، نامه اش را نخوانند و به حریم شخصی او وارد نشوند.

افراد باید در برخورد ها با هم سلام و مصافحه و معانقه و محبت و مهروزی داشته باشند و بر محور محبت حرکت کنند.

افراد باید آنچه برای خود می خواهند برای دیگری هم بخواهند و آنچه بر خود نمی پسندند، بر دیگری هم نپسندند. اصل حقوق این است که آنچه برای خودت دوست داری برای دیگری هم دوست بداری و آنچه برای خود نمی پسندی برای دیگری هم نپسندی.

همچنین افراد نباید همدیگر را آزار دهند و باید از دست و زبان هم آسوده باشند. پیامبر خدا(ص) فرمود: مسلمان کسی است که مسلمانان از زبان و دست او در امان باشند. شناخت حقوق دیگران و رعایت کردن آن بر همگان لازم و ضروری است. به فرموده امام صادق(ع): خداوند به چیزی برتر از ادای حق مومن عبادت نشده است. برخی به خاطر صمیمیت و رفاقت، خود را موظف به رعایت این حقوق نمی دانند و چون خودمانی اند، ترک وظیفه می کنند.

حضرت علی(ع) می فرماید: حق برادر دینی خود را ضایع مکن به اتکای روابطی که بین تو و اوست، چون کسی که حقش را ضایع کنی برادر تو نیست!تعدی به حقوق دیگران مهمترین عامل ایجاد تفرقه است. این نوع از ستم به هر شکل صورت گیرد خواه در سطح وسیع همانند تعدی یک مملکت به همسایه خود و یا در حد محدود مانند تعدی همسایه ها به هم و یا فردی به فرد دیگر همه حاصل اولیه آن اختلاف می باشد. پس بنابراین بر هر فرد مسلمانی واجب و ضروری است به حقوق دیگران هر چند که جزئی و پیش پا افتاده باشد تجاوز نکند و رعایت کردن حقوق دیگران را جزو وظایف دینی خود بداند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : سمانه سامانی
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

                    
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات