نشر عدالت
ساعتى عدالت بهتر از هفتاد سال عبادت است كه شب‏هایش به نماز و روزهایش به روزه بگذرد
دوشنبه 28 فروردین 1396 :: نویسنده : سمانه سامانی

شبکه های اجتماعی و افزایش طلاقشبکه های اجتماعی و افزایش طلاق  

خیانت در شبکه‌های اجتماعی خزنده و تدریجی اتفاق می‌افتد
محققان معتقدند یک‌پنجم مردان ترجیح می‌دهند به جای محبت‌کردن به همسرانشان خود را با گوشی‌های هوشمند سرگرم می‌کنند. تحقیقات نشان داده است کار کردن با گوشی تلفن همراه دقیقاً قسمتی از مغز را فعال می‌کند که هنگام صحبت‌کردن و یا برقراری احساسات با همسر، فعال است.

استفاده از شبکه‌های اجتماعی موبایلی به‌اندازه‌ای گسترده شده که بر ابعاد مختلف زندگی از جمله ارتباط انسان‌ها با یکدیگر تأثیر گذاشته است. این تأثیر گاهی مثبت و گاه منفی بوده، اما یکی از مسایلی که اخیراً روی آن تأکید زیادی می‌شود، تأثیر استفاده از این شبکه‌های اجتماعی بر افزایش تعارض‌های زندگی زناشویی است؛ به‌طوری‌که برخی معتقدند بخشی از افزایش آمار طلاق به این مسئله برمی‌گردد.

همیشه با ورود تکنولوژی‌های جدید به‌خصوص تکنولوژی‌های ارتباطی، بحث فرهنگ و تأثیر این تکنولوژی‌ها بر فرهنگ جامعه داغ می‌شود. یکی از تکنولوژی‌های ارتباطی که در سال‌های اخیر رشد چشم‌گیری داشته، شبکه‌های اجتماعی به‌خصوص شبکه‌های اجتماعی موبایلی است که طیف وسیعی از اقشار مختلف جامعه در گروه‌های سنی و فکری و فرهنگی را درگیر خود کرده است. کمتر از 4 سال است که اپلیکیشن‌های ارتباطی تلفن همراه مانند وایبر، واتس‌اپ، لاین، تانگو، تلگرام و... پا به زندگی ایرانی‌ها گذاشته‌اند، اما در همین مدت کوتاه، تبدیل به یکی از اجزای جدایی‌ناپذیر زندگی بسیاری از ما شده‌اند.

آمار طلاق بین زوجینی که کاربر دائمی شبکه‌های اجتماعی هستند، افزایش پیدا کرده است
دکتر فرانک گانزبرگ مشاور ازدواج که یکی از نویسندگان این مجله است بیان می‌کند در اکثر نزاع‌های زناشویی که به مراکز مشاوره آورده می‌شود، موضوع اصلی مورد بحث، رسانه‌هایی همانند فیس‌بوک، تویئتر و دیگر رسانه‌های اجتماعی الکترونیکی و خیانت‌هایی است که زوجین در این فضا نسبت به یکدیگر مرتکب می‌شوند. در تحقیقات دیگری که توسط محققان دانشگاه شیلی انجام شده، مشخص شد که گذراندن زمان در شبکه‌های اجتماعی باعث تخریب زندگی زناشویی و همچنین بروز افسردگی در افراد می‌شود. بر همین اساس، میزان طلاق و جدایی در افرادی که زمان زیادی را در شبکه‌های اجتماعی می‌گذرانند، بیشتر از افرادی است که زندگی را بدون شبکه‌های اجتماعی تجربه می‌کنند. همچنین در تحقیق دیگری که در سال 2010 توسط وکلای ازدواج دانشگاه آمریکا انجام شد، اعلام شد که تعداد طلاق در زوجینی که کاربر دائمی شبکه‌های اجتماعی هستند، افزایش پیدا کرده است.

از سوی دیگر، محققان معتقدند یک‌پنجم مردان ترجیح می‌دهند به جای محبت‌کردن به همسرانشان خود را با گوشی‌های هوشمند سرگرم می‌کنند. تحقیقات نشان داده است کار کردن با گوشی تلفن همراه دقیقاً قسمتی از مغز را فعال می‌کند که هنگام صحبت‌کردن و یا برقراری احساسات با همسر، فعال است.

مطالعه دیگری که در این زمینه انجام شده، مربوط به شرکت حقوق و قضایی Slater and Gordon بریتانیاست. محققان این مؤسسه در مطالعات خود به این نتیجه رسیدند که شبکه‌های رسانه‌ای منبع اصلی برای تنش‌های زناشویی محسوب می‌شوند و اگر به آن‌ها توجه درست نشود، می‌توانند مشکلات عدیده‌ای به وجود آورند. مطالعه جدیدی نیز روی بیش از 2 هزار زوج بریتانیایی انجام شد و کارشناسان به این نتیجه رسیدند که تقریباً یک‌چهارم آن‌ها در طول هفته یک مشاجره مرتبط به شبکه‌های اجتماعی دارند و 17 درصد زوجین هم اعلام کردند که به دلیل مشابه هر روز با همسر خود درگیری و جدل دارند.

شبکه‌های اجتماعی عامل اصلی جدایی زوج‌های چینی بوده است
کارشناسان چینی هم می‌گویند طبق تحقیقات انجام‌گرفته، نرخ طلاق در این کشور در سال 2014 افزایش 3.9 درصدی داشته و شرکت در شبکه‌های اجتماعی عامل اصلی جدایی زوج‌های چینی بوده است. البته، این کارشناسان معتقدند شبکه‌های اجتماعی در مجموع تنها بر روابط زوج‌هایی تأثیر سوء دارند که با یکدیگر دچار مشکل و تنش هستند.

در کشور ما آمار و اطلاعات دقیقی از میزان استفاده زوجین از شبکه‌های اجتماعی و همچنین، تأثیر استفاده از این شبکه‌ها بر تعارضات زناشویی و طلاق در دست نیست، اما به‌صورت جسته و گریخته آمارهایی مطرح می‌شود. برای مثال، طبق گفته عبدالکریم خیامی؛ مدرس دانشگاه و تحلیل‌گر رسانه، طبق آمارهای ارایه‌شده در 20 تا 25 درصد پرونده‌های طلاق در دادگاه‌های خانواده کشور کلمه فیس‌بوک ذکر شده است.

(در همین زمینه: زنان خانه‌دار چه استفاده‌هایی از شبکه‌های اجتماعی می‌کنند؟/ در 20 تا 25 درصد پرونده‌های طلاق کشور کلمه فیس‌بوک ذکر شده است)

تعارضات زناشویی زوج‌های ایرانی به دلیل استفاده از شبکه‌های اجتماعی جدی است
جواد صادقی، مستشار دیوان عالی کشور و سرپرست مجتمع قضایی خانواده ونک هم، در این‌باره می‌گوید: کسی نمی‌تواند منکر آثار و تبعات منفی شبکه‌های اجتماعی در مسایل خانوادگی باشد. البته، این موضوع کاملاً به این بستگی دارد که خانواده‌ها چقدر با این شبکه‌ها درگیر باشند، چقدر برایشان وقت بگذارند و در مقایسه با ارتباط با همسرشان، چه جایگاهی به این شبکه‌ها بدهند. هر قدر استفاده از این شبکه‌ها در حد متعارف‌تری باشد، آسیب آن بر بنیان خانواده‌ها کمتر است. متأسفانه اکنون وضعیت طوری شده است که بین پرونده‌های مختلفی که برای جدایی در دادگاه‌ها تشکیل می‌شود، خیلی‌ها از این عامل شکایت می‌کنند. آمار مراجعاتی هم که زوجین به این دلیل به مراکز مشاوره دارند، روزبه‌روز بیشتر می‌شود. در بیشتر این پرونده‌ها هم زنان شکایت می‌کنند که همسرشان وقت زیادی را به ارتباط‌های مجازی در شبکه‌های اجتماعی اختصاص می‌دهد و در نتیجه توجه کمتری به زوجه خود دارد.

افراد متأهل به دو صورت از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند
در این زمینه گفتگویی با آرش هادیان؛ متخصص اعتیاد و خانواده درمانی داشتیم. هادیان در گفت‌وگو با خبرنگار مهرخانه، با اشاره به این‌که استفاده افراد متأهل از شبکه‌های اجتماعی به دو صورت است، بیان داشت: یک صورت این است که زوج‌ها حتی قبل از این‌که ازدواج کنند، درگیر شبکه‌های مجازی بودند، اما عده دیگری هستند که از شبکه‌های مجازی برای فرار از مشکلات زندگی زناشویی استفاده می‌کنند؛ یعنی درگیر تضادها و اختلافاتی با هم هستند، اما به دلیل این‌که در حل این مسایل مشکل دارند و نمی‌توانند به صورت منطقی مشکل خود را حل کنند، ترجیح را بر فرار از آن مشکلات و درگیری‌ها می‌گذارند و چه جایی بهتر از اینترنت و شبکه‌های اجتماعی که آن‌ها را غرق دنیای دیگری می‌کند و باعث می‌شود از درگیری‌های زندگی فاصله بگیرند.

او خاطرنشان کرد: عده دیگری هم هستند که ما اسم آن‌ها را معتادین به اینترنت می‌گذاریم. این افراد درگیری‌های زندگی زناشویی را ندارند و به خودی خود معتاد به اینترنت و شبکه‌های مجازی هستند. این افراد چون با همسر و خانواده خود ارتباط و گفتمان ندارند و زمان خود را با هم سپری نمی‌کنند تا بتوانند مشکلاتشان را حل کنند، به‌تدریج دچار طلاق عاطفی می‌شوند؛ زیرا دیالوگی بین آن‌ها برقرار نمی‌شود و هر یک، نیازها و خواسته‌هایشان را در شبکه‌های اجتماعی جست‌وجو می‌کنند و همین مسئله باعث می‌شود بین زوجین فاصله بیفتد.

جای پای شبکه‌های اجتماعی در یک‌پنجم دادخواست‌های طلاق
این متخصص خانواده‌‌درمانی اظهار داشت: طبق اطلاعی که تا 2 سال پیش داشتم، حدود یک‌پنجم از افرادی که برای دادخواست طلاق به دادگاه مراجعه می‌کنند، کسانی هستند که یکی از زوجین یا هر دو، درگیر شبکه‌های اجتماعی هستند. در این میان افرادی وجود دارند که به‌صورت ناخواسته وارد یک رابطه‌ خیانت‌آمیز نسبت به همسرشان می‌شوند؛ به‌طوری‌که این مسئله خودشان را هم درگیر عذاب وجدان می‌کند.

خیانت در شبکه‌های اجتماعی به‌صورت خزنده و تدریجی اتفاق می‌افتد
او افزود: من بارها مراجعینی داشتم که گفتند ما به همسرمان خیانت کردیم و الان ناراحت هستیم. وقتی از آن‌ها می‌پرسم این خیانت چگونه شکل گرفت، می‌گویند از طریق فیس‌بوک، تلگرام و... بوده است. نکته‌ ظریفی وجود دارد که ما فکر می‌کنیم چطور می‌شود یک شبکه مجازی ما را به سمت خیانت زناشویی بکشاند؟ قرار نیست ما در اینترنت با هر کسی تماس برقرار می‌کنیم به سرعت با او قرار و مدار عاشقانه بگذاریم. بسیاری از مواقع از مراجعین خودم دیدم که گفتند در گروهی بودیم و آقایی در مورد روابط میان‌فردی خوب صحبت می‌کرده و من خواستم در ارتباط با مشکلی که با همسرم داشتم از او کمک بگیرم. بعد مقداری که جلوتر می‌روند آن کمک‌گرفتن تبدیل به یک عادت و آشنایی می‌شود؛ به‌طوری‌که هفته‌های آتی به او پیام نمی‌دهد تا کمک بگیرد، بلکه پیام می‌دهد که حالش را بپرسد؛ چون به خاطر تماس‌های مکرر به او عادت کرده است. جلوتر که می‌روند به‌تدریج وابستگی ایجاد می‌شود و دلش تنگ می‌شود و وقتی به خودش می‌آید می‌بیند که چند ماه از این رابطه گذشته و این خانم‌ یا آقا درگیر یک رابطه فرازناشویی شده و به همسرش خیانت می‌کند؛ درصورتی‌که شاید روز اول چنین قصد و نیتی نداشته است. پس این اتفاقات در شبکه‌های مجازی به‌صورت بسیار خزنده رخ می‌دهد. این روند به قدری تدریجی اتفاق می‌افتد که شاید خود ما آخرین نفری باشیم که متوجه می‌شویم چه بلایی سر خودمان و خانواده‌مان می‌آوریم.

نشانه‌های اعتیاد اینترنتی
هادیان با بیان این‌که وقتی از آسیب‌های شبکه‌های اجتماعی صحبت می‌کنیم، باید دو قدم عقب‌تر برویم و از معضلی به نام اعتیاد اینترنتی صحبت کنیم، اظهار داشت: این مسئله هنوز در جامعه ما زیاد باب نشده، البته ممکن است شما از زبان خیلی‌ها بشنوید که می‌گویند به چت و اینترنت معتاد شده‌ام، که البته بیشتر در قالب شوخی بیان می‌شود. واقعیت امر این است که ما الان درگیر نوع جدیدی از اعتیاد شده‌ایم که اعتیاد به یک نوع رفتار خاص است و این رفتار خاص در فضای مجازی و اینترنت شکل می‌گیرد. به همین دلیل هم به آن اعتیاد اینترنتی می‌گویند.

این متخصص خانواده‌‌درمانی در ادامه گفت: البته، ممکن است عده‌ای از این مسئله با نام رفتارهای وسواسی و تکراری یاد کنند، اما چیزی که باعث می‌شود به آن اعتیاد اینترنتی بگوییم این است که اگر از فردی که یک یا دو سال درگیر این مسئله شده، اسکن مغزی بگیریم و آن را با اسکن مغزی کسی که به مواد مخدر اعتیاد دارد مقایسه کنیم، خواهیم دید که نقاط آسیب‌دیده مغز این دو نفر دقیقاً شبیه به هم است. با این مقایسه متوجه می‌شویم که این مسئله هم دقیقاً نوعی اعتیاد است.

راهی برای بهبود زندگی زناشویی معتادان به اینترنت
او افزود: ما در درجه اول باید ببینیم خانم یا آقایی که درگیر شبکه‌های مجازی شده، به اعتیاد رسیده است یا خیر که اگر بحث اعتیاد باشد، روش درمان آن فرق می‌کند و ما باید برای آن یک برنامه درمانی بریزیم که شامل دارو و درمان‌های رفتاری خاصی است، اما اگر اعتیاد نباشد و فرار از زندگی زناشویی باشد، باید ریشه‌ای عمل کنیم و ببینیم علت فرار چه بوده و چه چیزی باعث شده که زوجین به جای تعامل با هم، ترجیح می‌دهند سراغ فضای مجازی بروند. زمانی که درست تشخیص دادیم و فهمیدیم علت این رفتار چیست، وارد پروسه درمانی می‌شویم و به دنبال حل آن اختلافات ریشه‌ای می‌رویم و می‌پرسیم آشنایی از کجا شروع شد و چطور ازدواج کردید؟ آیا از روز اول ازدواج این مشکل وجود داشته؟ این مشکل از کجا به وجود آمده است؟

هادیان خاطرنشان کرد: در مرحله بعد برای این زوجین ساعت مشخص می‌کنیم. نمی‌گوییم کلاً از فضای مجازی و اینترنت دور شو، اما می‌‌توانیم برای آن‌ها ساعتی را مشخص کنیم و براساس یک برنامه‌ریزی جلو برویم. عمل‌کردن به برنامه کار چندان راحتی نیست و مثلاً اگر فرد روزی 10 ساعت چت می‌کند، نمی‌تواند به یک‌باره این عدد را به یک ساعت برساند، بلکه باید به‌تدریج این اتفاق بیفتد. برای ساعتی که در این‌جا خالی می‌شود، باید از قبل برنامه‌ریزی کنیم که چطور می‌تواند این دو ساعت را با خانواده پر کند. چون اگر آن ساعت خالی بماند، می‌تواند ما را دوباره به سمت اینترنت برگرداند. به این وسیله می‌توانیم میزان استفاده از اینترنت را کاهش دهیم تا جایی که به حد متعادلی برسد. قرار نیست کلاً ارتباط ما با فضای مجازی قطع شود؛ چون باید بپذیریم که اینترنت و شبکه‌های اجتماعی فایده‌هایی دارند که نمی‌شود از آن‌ها چشم‌پوشی کرد، اما این‌که زیاده‌ از حد خودمان را با آن درگیر می‌کنیم، آسیب‌زاست و زمانی به نقطه به‌هنجار می‌رسیم که بتوانیم میزان استفاده از آن را کنترل کنیم.

سید حسن موسوی‌چلک؛ رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران نیز در این خصوص به خبرنگار مهرخانه گفت: یکی از ضرورت‌های جامعه امروز بهره‌گیری از ظرفیت‌های فضای مجازی است و این فضا جزو لاینفک زندگی امروزه شده است. به‌گونه‌ای که بسیاری از کارهای ما در حوزه‌های مختلف از طریق این فضا انجام می‌شود؛ لذا فضای مجازی فی‌نفسه یک فرصت است، نه تهدید و من این فضا را برای داشتن یک جامعه سالم و یک خانواده باثبات و شاداب یک فرصت می‌دانم؛ به شرطی که قواعد و مقررات استفاده صحیح از این فضا را بدانیم.

معضل سوارشدن فضای مجازی بر همه ابعاد زندگی
او افزود: اگر فضای مجازی سوار بر زندگی ما شود و ما تحت‌تأثیر ظرفیت‌های منفی آن قرار بگیریم که به بی‌توجهی نسبت به وظایف ما در خانواده منجر شود، بدون شک تهدید است، اما اگر از ظرفیت‌های این فضا مانند سرعت انتقال اطلاعات، دسترسی آسان به اطلاعات و ارزان‌بودن، استفاده درستی داشته باشیم می‌تواند فرصت خوبی برای همه افراد از جمله زوجین باشد. آن‌چه امروز ما را نگران کرده، سوارشدن فضای مجازی بر همه ابعاد زندگی ماست.

استفاده نادرست از شبکه‌های اجتماعی، روابط زوجین را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد
رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران با بیان این‌که نگرانی ما در حوزه خانواده به دلیل استفاده غلط از ظرفیت فضای مجازی است، عنوان داشت: شاید ما یاد نگرفته‌ایم ظرفیت‌هایی که در بخش سخت‌افزاری و نرم‌افزاری در تکنولوژی‌های نوین ایجاد شده است را برای ارتقای سلامت اجتماعی به کار گیریم و این ناشی از ضعف دانش ما در بهره‌گیری از این ظرفیت‌ها و بومی‌سازی آن‌ها متناسب با شرایط فرهنگی جامعه ماست. به همین دلیل وقتی وایبر و تلگرام و... می‌آیند، دیگر با هم حرف نمی‌زنیم. گاهی استفاده نادرست از این فضاها می‌تواند روابط زوجین را تحت‌الشعاع خود قرار دهد. مثلاً عضویت در شبکه‌هایی که آن‌ها را نمی‌شناسیم، انتقال اطلاعاتی که از صحت و سقم آن‌ها باخبر نیستیم و ارسال تصاویر خارج از عرف، می‌توانند مشکلاتی را در روابط خانواده‌ها ایجاد کنند که هر روزه اخباری در این خصوص می‌شنویم.

زمان صحبت‌کردن در خانواده‌های ایرانی به شدت کاهش پیدا کرده است
موسوی‌چلک در خصوص سردی روابط زوجین در اثر استفاده نادرست از شبکه‌های اجتماعی اظهار داشت: وقتی فضای مجازی هنوز به‌وجود نیامده بود زمان گفت‌وگو در خانواده‌های ایرانی چندان بالا نبود. در پژوهشی که من چند سال قبل انجام دادم مشخص شد میانگین زمان صحبت‌کردن در خانواده‌های ایرانی به 15 دقیقه هم نمی‌رسد، اما اگر امروز بخواهیم همین مسئله را بررسی کنیم، خواهیم دید که این زمان به مراتب کاهش پیدا کرده است. منکر نمی‌شویم که گسترش فضای مجازی همان زمان محدود گفت‌وگو را هم کاهش داده است؛ چون استفاده درستی از آن صورت نمی‌گیرد و این باعث می‌شود روابط عاطفی بین زوجین کمتر شود.

او خاطرنشان کرد: رعایت نکاتی مانند عدم ارتباط با کسانی که آن‌ها را در فضای مجازی نمی‌شناسیم، عدم اعتماد به اطلاعاتی که از کانال‌های مختلف منتقل می‌شود، بررسی صحت و سقم اطلاعات و استفاده محدودتر از این فضا به‌ویژه زمانی که اعضای خانواده در کنار هم حضور دارند، می‌تواند به کاهش آسیب‌ها در این زمینه کمک کند.

منبع : مهرخانه
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دوشنبه 28 فروردین 1396 :: نویسنده : سمانه سامانی

شبکه‌های مجازی بر روابط زناشویی

شبکه اجتماعی

شبکه اجتماعی

تاثیر شبکه‌های مجازی ارتباطی بر زندگی مردم مدتی است که بحث برانگیز شده است. توجه به این شبکه‌ها و تاثیرات آن‌ها بیش از همه معطوف به برنامه‌هایی مانند وایبر، لاین، واتساپ و… است که به دلیل حضورشان در موبایل در دسترس‌ترند. این توجه پس از اختلالاتی اخیر در شبکه پرطرفدار وایبر، به مراتب بیشتر شده است. عمده ایرادات به این برنامه‌های مجازی ارتباطی، تاثیر منفی آن‌ها بر خانواده و روابط زناشویی است.

کارشناسان حوزه فضای مجازی، استفاده‌های اولیه از شبکه‌های ارتباطی مجازی را به سال‌های ۱۹۹۷ و فضاهای مجازی مانند “شش‌درجه” یا Six Degrees که امکان داشتن پروفایل شخصی و آشنایی با دیگران را می‌داد بازمی‌گردانند. از آن زمان و تا ظهور برنامه‌های ارتباطی موبایلی سایت‌های متنوعی ایجاد شدند. پس از حضور گوشی هوشمند اما این ارتباطات وارد دوره جدیدی شد. این تحولات که تحولاتی جهانی بودند، خیلی زود به ایران نیز رسیدند.

همچنین کارشناسان اجتماعی اضطراب، احساس تنهایی، نداشتن روابط پایدار، ظهور هویت‌های خلق‌الساعه و افسردگی را بخشی از نتایج استفاده از این شبکه‌ها بر روی افراد می‌دانند. از نظر این کارشناسان، افرادی که به هر دلیل نتوانسته و یا نمی‌توانند روابط عمومی و اجتماعی مناسبی با دیگران برقرار کنند بیش از همه به این شبکه‌ها روی خواهند آورد. این استفاده زمانی مسئله‌زا خواهد شد که موجب تضعیف نهادهایی اجتماعی از جمله خانواده شود.

تاثیر شبکه‌های مجازی بر روابط زناشویی چقدر است؟
متخصصان روان‌شناسی از جمله افرادی هستند که بر نقش منفی این شبکه‌ها بر روی روابط خانوادگی و زناشویی تاکید دارند. الهه وفایی (روان‌شناس) ضمن ذکر این نکته که مراجعان به کینیک‌های روان‌شناسی به دلیل تاثیر این شبکه‌ها بر زندگی‌اشان اخیرا کمتر شده‌ و موج اولیه استفاده از این شبکه‌ها کاهش یافته، در گفتگو با فرارو می‌گوید: بنابر مراجعینی به کلینیک‌های روان‌شناسی می‌آیند، شیوع استفاده از این فناوری و راه‌های ارتباطی در میان همه اقشار جامعه وجود دارد، اعم از استاد دانشگاه، مدرس موسیقی، کارمند و… . خیلی از این افراد در پی اصلاح وضع موجود هستند و بسیاری دیگر پس از خوردن شکست‌های عاطفی ناشی از خیانت در اثر رابطه مجازی با دیگری، برای بهبود شرایط روحی‌اشان نیاز به کمک روان‌شناسی دارند.

در دادگاه‌های خانواده چه‌خبر است؟
گذشته از ابعاد روان‌شناسانه تاثیر این شبکه‌ها بر روابط خانوادگی و زناشویی، باید دید که در واقعیت امر چه میزان از طلاق‌ها مستقیما نتیجه تاثیرات آن‌هاست. آرش دولت‌شاهی (وکیل پایه یک دادگستری) در گفتگو با فرارو می‌گوید: آمار مشخصی از طلاق‌هایی که در پی این شبکه‌‌ها رخ می‌دهند وجود ندارند. اما به طور کلی و با توجه به پرونده‌هایی که در دادگاه‌های خانواده وجود دارد، نمی‌توان تعداد آن را زیاد دانست. هنوز هم دلیل اکثر طلاق‌ها مسائل و مشکلات اقتصادی و پس از آن اعتیاد است. یکی از دلایل عمده آن رجوع افراد به این شبکه‌ها نیز مشکلات اقتصادی است؛ فرد کمبودهای مالی‌اش را با این شبکه‌های اجتماعی پر می‌کند و به‌جای اینکه خود، همسر و خانواده‌اش را با صرف هزینه به تفریح، گردش و… ببرد، خود را با این شبکه‌ها که هزینه‌ای نیز ندارند مشغول می‌کند. بنابراین از نظر من تاثیر مستقیمی از این شبکه‌ها بر زندگی افراد نمی‌بینیم، بلکه مسائل ریشه‌ای تر هستند.

کدام عامل موثرتر است؟
در کنار کارشناسانی که از روزافزونی تاثیر منفی شبکه‌های ارتباطی مجازی و موبایلی بر زندگی خانوادگی و زناشویی سخن می‌گویند، کارشناسان دیگر معتقدند باید عمیق‌تر به این مشکلات نگاه کرد. این کارشناسان مقصر دانستن این شبکه‌ها را نوعی فرافکنی و فرار از مشکلات اصلی می‌دانند. دکتر افسر افشارنادری –جامعه‌شناس خانواده- معتقد است روی آوردن افراد به این شبکه‌ها علت‌های اجتماعی زیادی دارد. افشارنادری در گفتگو با فرارو تصریح می‌کند که “رجوع زیاد مردم به شبکه‌های ارتباطی مجازی از خلاءهای جامعه نشات می‌گیرد و بخشی از این استفاده زیاد شبکه‌ای به مشکلات خانواده و درگیری‌های زناشویی بازمی‌گردد.” این جامعه‌شناس همچنین معتقد است “ریشه اصلی افزایش طلاق به مشکلاتی بازمی‌گردد که ما به آن‌ها توجه نشان نمی‌دهیم. یکی از این مشکلات عمده مسائل اقتصادی پیرامون ازدواج است و یکی دیگر از آن‌ها نبود فضای مناسب برای برقراری روابط میان جنسیتی است که سبب می‌شود افراد در شبکه‌ها با یکدیگر ملاقات کنند که در پی آن نیز روابطی ناسالم شکل خواهد گرفت که می‌تواند به نهاد خانواده ضربه بزند.”

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دوشنبه 28 فروردین 1396 :: نویسنده : سمانه سامانی
طلاق عاطفی ، روابط عاطفی
طلاق عاطفی بسیار سخت تر از طلاق رسمی است.فرزندانی که در این محیط بزرگ می شوند و محیط خانواده را خالی از هر گونه محبتی می بینند آینده ناخوشایندی را برای خود رقم می زنند.

تاثیرات طلاق عاطفی

با چرخاندن کلید مردی با چهره خسته درچار چوب در ظاهرمی شود. زن زیرلب سلامی می کند وبه آشپزی مشغول می شود. تمام صحبت های آنان درسلام و خسته نباشید و چند کلمه عادی دیگر خلاصه می شود.طلاق عاطفی

طلاق عاطفی
با اینکه زیریک سقف زندگی می کنند بایکدیگر غریبه اند، باهم حرف می زنند ولی حرف های هم را نمی فهمند .زمانی که هرکدامشان ناراحت بودند دیگری حتی نمی پرسد چرا حالت خوب نیست؟ چراغمگینی ؟ اتاق خواب هایشان جدا بود. ساعت ها به خودشان و برزخی که در آن گرفتار آمده اند فکر می کنند و دلشان برای خودشان می سوزد.
شاید سال ها پیش هم این اتفاق نه چندان خوشایند در میان خانواده ها وجود داشت اما زوجین به این نوع زندگی عادت کرده بودند و جالب اینکه برایشان طبیعی بود که در خودشان مچاله شوند و به زندگی بدون حس و علاقه خود ادامه دهند وشاید هرگز تصور هم نمی کردند که چندین سال بعد این نوع زندگی را طلاق عاطفی خواهند نامید.
 
طلاق عاطفی در زندگی
 
 
خستگی هایی که بر تنشان می ماند
 
زن سرش را روی بالش می گذارد آنقدر خسته است که نمی تواند بخوابد با خودش می گوید تازه اگر توانستم به زحمت قرص ها بخوابم فردا با چه انگیزه ای ازخواب بیدارشوم ؟ بازهم روزی نو و شستن و پختن و رسیدگی به درس ومشق بچه ها ،کسی هم که قدرم را نمی داند خستگی به تنم می ماند.
زن سرش را زیر پتو می کند و بلندتر می گوید :خدایا خسته شده ام ...
 
دردشان را نمی گویند و دلشان برای هم تنگ نمی شود
 
مرد دستش را روی پیشانی اش می گذارد و به روزخسته کننده ای که داشت فکر می کند به اینکه همکارش درکمال بی انصافی می خواهد او را از میدان به در کند و زیر آب همکارانش را یکی یکی می زند .
آه بلندی می کشد و باخودش می گوید :کاش یکی بود و می توانستم دردهای این مشکل را با او در میان بگذارم. زنی که قراربود همدیگر را خوشبخت کنند در کنارش است اما انگار نیست ، هیچ عاطفه ای بین شان نیست هر دوکنار هم هستند اما به هم کمک نمی کنند دردشان رانمی گویند و دلشان برای هم تنگ نمی شود فقط عادت کرده اند با هم زندگی کنند انگارهیچکدام دیگر تصمیم ندارند یکدیگر را خوشبخت کنند آنها با یکدیگرکاری ندارند،آنها یکدیگر را دوست ندارند و اگر زیر یک سقف مانده اند برای این است که بچه یا بچه های آنها خانواده داشته باشند و ازنعمت پدر و مادربرخوردار باشند اما بچه ها همه چیز را می بینند، زندگی دردناک پدر و مادر خود را می بینند که چگونه بدون هیچ عشقی در کنار هم مردن راتجربه می کنند. آنها می بینند که خانه آنها خالی از هر عاطفه ای است و حالا آنها می دانند که پدر و مادر آنها درگیر «طلاق عاطفی» شده اند.

طلاق عاطفی سخت تر از طلاق رسمی

 پژوهشگران و جامعه شناسان بر این باورند که طلاق عاطفی از طلاق رسمی دشوارتر و آسیب زننده تراست. در این نوع طلاق هم زن و مرد و هم بچه ها در طلاق عاطفی بیشتر آسیب می بینند.
واقعیت این است که این آسیب در آینده بیشتر خود را نشان می دهد در آینده نه چندان دوری که بچه ها بزرگ می شوند و تهی از هرعاطفه ای به زندگی ادامه می دهند و گاه برای پر کردن خلاعاطفی خود به روابط نادرست پناه می برند و باز هم آسیب می بینند و یا برای فراموشی آنچه در خانواده دیده اند یا به مواد مخدر و یا به مشروبات الکی پناه می برند.
زن و شوهری که دچار طلاق عاطفی شده اند به انسان هایی افسرده تبدیل می شوند که توان زندگی ندارند آنها در ظاهر کارهای روزمره را انجام می دهند اما از زندگی لذت نمی برند.
لذت نبردن از زندگی بدترین تجربه ای است که یک آدم می تواند داشته باشد.این زن و مردها به تدریج به انسان های خاموشی تبدیل می شوند که مانند مردگان متحرک گاهی از نقطه ای به نقطه ای دیگر حرکت می کنند.
 
نداشتن تفاهم باعث آزردگی می شود
 
 دکتر سجاد موسوی روانشناس با اشاره به اینکه نداشتن تفاهم باعث آزردگی می شود و عدم رفع آن فاصله هارا زیادتر می کند،می گوید:مهربانی و محبت، صداقت، ازخودگذشتگی و فداکاری سرمایه های هر فردی درزندگی مشترک است و زن و مرد باتداوم در مهرورزیدن به یکدیگر می توانند زندگی شان را بیمه کنند. باید گفت و گو و بیان دلخوری ها درمحیط خانه وارد شود و اختلافات و آزردگی ها به زبان آید و حل شود.
اگر کدورت ها برطرف نشود به مرور طلاق عاطفی شکل می گیرد. اگر زن و مردی با هم گفتگو کنند، هیچ وقت دچار طلاق عاطفی نمی شوند. زمانی که آزردگی ها برطرف شود دوستی و محبت در محیط خانه جریان پیدا می کند اما اگر آزردگی ها برطرف نشود، کینه شکل می گیرد و کینه راه انتقام را باز می کند و در چنین شرایطی زندگی به میدان جنگ تبدیل می شود. بعد ازمدتی طرفین خسته ازجنگ هر کدام به پیله خود پناه می برند و با این توجیه که بچه ها پدر و مادر می خواهند در زیر یک سقف با هم زندگی دردمندانه ای را ادامه می دهند .
زن و مرد باید انصاف رادر زندگی رعایت کنند چرا که انصاف و عدالت زندگی را راحت تر و زیباتر می کند و امنیت روانی به وجود می آورد. راه های یک طرفه معمولا به بن بست می رسد در یک رابطه هر دو طرف باید برای هم هزینه کنند.
 

طلاق عاطفی و سرزنش های بی جا

 قبادیان دکترای علوم تربیتی، طلاق عاطفی را ثمره سرزنش های بی جا دانست و درباره نتایج مخرب سرزنش در زندگی خانواده ها به ویژه زوجین گفت:باید بدانیم که سرزنش کردن بدون دلیل و استدلال و سرزنشی که بیهوده باشد تأثیرات منفی بر زندگی و رابطه زوجین خواهد داشت.
گاهی یکی از زوجین همسر خود را در برخی مسائل با وجود اینکه به هیچ وجه در به وجود آمدن آن مسئله نقشی هم نداشته است مورد سرزنش قرار می دهد که این سرزنش باعث سردی ارتباط بین زوجین خواهد شد. طلاق عاطفی که بسیار مخرب تر از طلاقی است که در شناسنامه ثبت و منجر به جدایی کامل زوجین از هم می شود و در بسیاری موارد ناشی از همین سرزنش هاست.
البته سرزنش هم در برخی موارد سازنده است، اما باید موقعیت فرد سرزنش شونده و نحوه سرزنش کاملاً مورد توجه فرد سرزنش کننده قرار بگیرد. کسی که به طعنه، کنایه و سرزنش فرد دیگر را آزار می دهد، خودش نیز به همان مشکل و ایراد مبتلا خواهد شد. سرزنش زن یا شوهر، خانواده را دچار بدبینی می کند و زوجین هر یک احساس می کنند در دل همسر خود جایگاهی ندارند در نتیجه زمینه تردید، بدبینی و سوءظن های حاد در خانواده ایجاد می شود.
لازم است نگاه زوجین نسبت به زندگی یک نگاه مثبت باشد و اگر اطرافیان نسبت به غیبت یکی از زوجین در نزد دیگری اقدام کردند باید زن و شوهر هر یک در چنین مواقعی برای هم یک فرد مطمئن و تکیه گاه باشند. از خانواده ها انتظار می رود هیچ گاه در نزد داماد یا عروس خانواده نسبت به هم بی احترامی نکنند، چراکه این باعث می شود احترام آن ها در نزد داماد یا عروس خانواده خدشه دار شود.

منبع : تبیان-/ف
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

تاثیر مخرب فضای مجازی در روابط عاطفی زوج ها

روابط عاطفی ، عوامل موثر در روابط عاطفی
اگرچه اینترنت سرعت انجام کارها را بسیار بالاتر برده اما در کنار همه فواید،فضای اجتماعی تاثیر منفی بسیاری را بر روابط عاطفی و زناشویی گذاشته و گاه پای طلاق را نیز به میان می آورد.

تاثیر منفی اینترنت و فضای مجازی در روابط عاطفی

در دوران مدرن و رسانه های اجتماعی قوانین روابط تغییر کرده است. سهولت استفاده و دسترسی به فنآوری به طور فزاینده ای تاثیر زیادی در رابطه با افراد دیگر را چه از دوستان و چه از میان غریبه ها گذاشته است.بدون تردید فضای مجازی ، قوانین دوستیابی و رابطه های زناشویی را نیز تغییر داده است.روابط عاطفی

روابط عاطفی

چند سالی است که طلاق عاطفی بسترسازی از طلاق های امروزی شده و آثار مخرب فردی و اجتماعی بسیار زیادی بر افراد خانواده به ویژه بر فرزندان گذاشته است.

امکانات، بالا رفتن سطح توقعات زوج ها و پیشرفت تکنولوژی نه تنها گره از مشکلات زندگی بشر باز نکرده بلکه آتش اختلاف و برخی مشکلات زندگی مانند جدایی، از بین رفتن حرمت ها و گسسته شدن روابط بین اعضای خانواده را نیز بیشتر کرده است.

در حال حاضر مشکلات اقتصادی، اعتیاد و عدم تفاهم همه از مسائلی هستند که باعث جدایی و گسسته شدن روابط عاطفی و احساسی افراد می شود که شاید ریشه اصلی آن را بتوان زندگی بی روح ، خشک، خالی از شادی و نشاط دانست که این روزها با گسترش فضای مجازی نیز بیشتر شده است.

روابط عاطفی و اینترنت

بظاهر افراد زندگی مشترک را حفظ می کنند و زیر یک سقف زندگی می کنند اما در واقع ممکن است ساعت ها با یکدیگر ارتباط کلامی نداشته و با گوشی، تبلت های خود مشغول بازی و ارتباط با دوستان مجازی خود باشند.

تکنولوژی رفته رفته جایگزین ارتباط با دوستان و اعضای خانواده می شود و افراد به جای هم صحبتی و مشاوره از یکدیگر وقت خود را با دوستان مجازی و در فضاهای مجازی می گذرانند.

بظاهر افراد زندگی مشترک را حفظ می کنند و زیر یک سقف زندگی می کنند اما در واقع ممکن است ساعت ها با یکدیگر ارتباط کلامی نداشته و با گوشی، تبلت های خود مشغول بازی و ارتباط با دوستان مجازی خود باشند

طلاق عاطفی به عنوان آسیب اجتماعی پنهان، بیشترین تبعات منفی را در خانواده ایجاد می کند که شاید در ظاهر زوجین از تاثیر این امر هم غافل باشند و از آثار مخرب آن مطلع شوند اما با گذشت زمان و بروز مشکلات اقتصادی افراد به ناچار ساعت های طولانی بیرون از خانه کار می کنند که بعداز آمدن به خانه به خاطر تنش های طول روز کمتر با یکدیگر تعامل و صحبت می کنند و همچنین وجود وسایلی مانند ماهواره و سریال های ماهواره ای خود در توسعه روابط نامشروع و خارج از چهارچوب خانواده نقش موثری داشته و باعث حاکم شدن روابط سرد بین زوج ها می شود و زمینه ایجاد توقعات غیرمعمول و برآورده شدن آن از طرف یک زوج را فراهم می کند.

حدود یک دهه از حضور موبایل در زندگی افراد می گذرد که با ورود نرم افزارهایی مانند تانگو،لاین، تلگرام که دیگر نیازی به داشتن شماره مخاطب نیست و بیشتر افراد از این طریق درگیر روابط جدیدی می شوند که نهایت خیانت هایی ناخواسته از طرف مرد یا زن رخ می دهد و فضای مجازی خلاء عاطفی بسیاری از زندگی ها را پر می کند.

یکی از مشکلات جامعه ما جایگزین کردن شبکه های مجازی به جای ارتباط و تعامل بین زوج ها است که زن و مرد ناخواسته درگیر ارتباط های پوچ و نادرست می شوند که تنها راه آن این است که زن و شوهر ارتباط خود را مدیریت کرده و با انجام تفریحات سالم و مشترک روابط بین اعضای خانواده را مستحکم و به جای این که محبت واقعی را در فضاهای مجازی پیدا کنند، با در کنارهم بودن،انجام کارها و تفریحات مشترک بزرگ کردن حسنات و نادیده گرفتن ایرادها، ارتباطات عاطفی بین اعضای خانواده را مستحکم تر کنند.

منبع : باشگاه خبرنگاران-/ف
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دوشنبه 28 فروردین 1396 :: نویسنده : سمانه سامانی

فضای مجازی بر جدایی همسران


تاثیر فضای مجازی بر جدایی همسران

«انگار با گوشی همراهش ازدواج کرده، دیگر به من و فرزندم اهمیت نمی‌دهد، هرلحظه می‌ترسم به من خیانت کند.» اینها را زن جوانی می‌گوید که به دادگاه خانواده آمده تا از همسرش جدا شود، آن‌طور که او توضیح می‌دهد افراط همسرش در استفاده از تلگرام سبب شده زندگی آنها به پرتگاه جدایی کشیده شود، هرچند قاضی دادگاه از زن جوان می‌خواهد برای گرفتن تصمیم بیشتر فکر کند و به همراه همسرش جلساتی را با مشاوران خانواده داشته باشد، اما زن جوان می‌گوید محال است که دیگر با مردی که از تلفن همراهش و بودن در شبکه‌های اجتماعی دل نمی‌کند، زیر یک سقف زندگی کند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه جام جم، باورش مشکل است، اما بین زوج‌هایی که برای گرفتن طلاق به دادگاه خانواده آمده‌اند، افراد زیادی هستند که می‌گویند همسرشان آن‌قدر در فضای مجازی غرق شده که زندگی‌شان دستخوش آسیب شده است.

در دادگاه‌های خانواده، پای درد دل شاکیانی که برای تشکیل پرونده آمده‌اند که بنشینید، بخشی از گله‌های آنها به استفاده نادرست از فضای مجازی بر‌می‌گردد. خاطره، زن جوانی است که زندگی‌اش به این شکل دستخوش آسیب شده، او می‌گوید حدود سه سال است ازدواج کرده، اما بتازگی متوجه شده همسرش آن‌طور که باید به او علاقه‌مند نیست.

زن جوان ادامه می‌دهد: چند وقتی است که همسرم بیشتر ساعات خود را با دوستانش در بیرون خانه می‌گذراند و وقتی هم که به خانه می‌آید همه توجه‌اش به گوشی تلفن همراهش است تا از مطالبی که دوستانش در شبکه‌های اجتماعی می‌گذارند عقب نماند.

از حرف‌های زن جوان می‌توان نتیجه گرفت استفاده از فضای مجازی دلیل اصلی آنها برای تصمیم به جدایی نیست، اما این رویکرد به عاملی بدل شده که بر مشکلات آنها اضافه کرده و سبب شده زن جوان برای جدایی از همسری که دیگر برایش وقتی نمی‌گذارد به دادگاه خانواده بیاید.

ترس از خیانت

مرد جوانی نیز مدام جلوی یکی از شعب دادگاه خانواده قدم می‌زند. به نظر می‌رسد منتظر است تا منشی دادگاه او را برای رسیدگی به درخواستش صدا کند.

وقتی درباره علت حضورش در دادگاه خانواده و ارائه درخواست طلاق می‌پرسم، با بی‌حوصلگی می‌گوید تمایلی به حرف زدن ندارد، اما بعد از کمی اصرار و وقتی می‌فهمد محور گفت‌و‌گویمان تاثیر فضای مجازی بر زندگی زوج‌های جوان است لب به شکوه باز می‌کند. می‌گوید زندگی‌اش به همین خاطر آسیب‌ دیده، چون همسرش راه و رسم استفاده ازاین دنیا را بلد نیست.

آن‌طور که مردجوان توضیح می‌دهد، مدتی پیش که قصد داشته از تلفن همراه همسرش استفاده کند متوجه می‌شود همسرش با فرد دیگری در ارتباط است.

او درحالی که بغض راه گلویش را بسته، بریده بریده از این می‌گوید که همسرش و آن شخص سوم با استفاده از شبکه‌های اجتماعی برای یکدیگر عکس‌های خصوصی‌شان را ارسال کرده‌اند.

وکلا تائید می‌کنند

وکلای دادگاه خانواده نیز از نزدیک با گرفتاری‌های زوج‌های جوان آشنا هستند. می‌گویند مدتی است در پرونده‌های طلاق، استفاده نادرست از فضای مجازی به عنوان یکی از دلایل زوج‌های جوان برای جدایی مطرح می‌شود و به نظر می‌رسد در کنار مسائلی مانند بیکاری و اعتیاد باید تبعات استفاده نادرست از فضای مجازی را نیز به عنوان دلایل عمده طلاق به حساب آورد.

مریم مرادی، وکیل خانواده نیز تاثیر استفاده نادرست از فضای مجازی بر زندگی مشترک زوج‌های جوان را تائید می‌کند و از این می‌گوید که بخش قابل توجهی از زوج‌های جوانی که برای گرفتن طلاق به او و همکارانش مراجعه می‌کنند استفاده نادرست از فضای مجازی را از سوی همسرشان به عنوان یکی از علل طلاقشان می‌دانند.

مرادی تصریح می‌کند: در شش ماه گذشته دلیل اصلی طلاق سه موکلش استفاده نادرست از فضای مجازی از سوی همسرانشان بوده است، اما در پرونده‌های دیگر نیز به نوعی زوج‌های جوان از مشغول شدن بیش از حد یکدیگر به فضای مجازی گله دارند، اما دلیل اصلی‌شان نیست.

این درحالی است که به گفته خانم وکیل در بسیاری موارد نیز استفاده نادرست از فضای مجازی به اختلافات و درگیری‌های خانوادگی دامن می‌زند. برخی کارشناسان نیز معتقدند غرق شدن در فضای مجازی سرچشمه بسیاری از اختلافاتی است که چارچوب خانواده‌ها را نشانه می‌رود. برخی از وکلای خانواده می‌گویند عضویت در گروه‌های نامناسب تلگرامی که تصاویر و فیلم‌های مبتذل را به اشتراک می‌گذارند دلیل اصلی تشکیل برخی پرونده‌های طلاق است، زیرا این شبکه‌ها کانون خانواده را نشانه رفته و پایه گذار دوری زوج‌های جوان از یکدیگر هستند.

دردسر بازی‌های آنلاین

استفاده نادرست از فضای مجازی محدود به شبکه‌های اجتماعی نمی‌شود، زیرا هستند افرادی که با اعتیاد پیدا کردن به بازی‌های رایانه‌ای که در فضای مجازی در دسترس هستند زمینه را برای فروپاشی زندگی مشترکشان مهیا می‌کنند.

قاضی بهروز مهاجری در این خصوص به یکی از پرونده هایش اشاره می‌کند که در جریان آن زن جوانی به خاطر این که همسرش بیش از حد «کلش آف کلنز» بازی می‌کرده درخواست طلاق داده است.

ماجرا از این قرار است که همسر زن جوان آن‌قدر به این بازی اعتیاد پیدا کرد که حاضر نبود حتی باخانواده‌اش شام بخورد یا در مهمانی‌ها با دوست و آشنایانش همکلام شود.

قاضی مهاجری ادامه می‌دهد: زن جوان می‌گفت همسرش مدام با گوشی تلفن همراهش بازی می‌کرده به همین خاطر زندگی مشترک‌شان معنای خود را از دست داده بود.

او یاد‌آور می‌شود: برای آگاه کردن زوج‌های جوان از عواقب استفاده نادرست از فضای مجازی، باید برنامه‌های آموزشی مناسبی در کشور طراحی و اجرا شود.

سهم 5درصدی در پرونده‌های طلاق

کارشناسان بر این باورند که فضای مجازی فرصت‌های بسیار مناسبی در اختیار شهروندان می‌گذارد، اما اگر افراد بدون هدف و آموزش وارد این دنیا شوند، حداقل آسیبی که می‌بینند تلف شدن وقتشان است و اگر بر این روند اشتباه پافشاری کنند زندگی خود را قربانی خواهند کرد.

جواد صادقی، رئیس مجتمع قضایی خانواده ونک نیز در گفت‌وگو با جام‌جم از این می‌گوید که ارائه دادخواست طلاق به دلیل استفاده نادرست از فضای مجازی در حال رشد است، آن طور که او توضیح می‌دهد بیشتر زوج‌های جوان درگیر این مسائل می‌شوند،اما هستند افراد میانسالی نیز که به دلیل استفاده نادرست از فضای مجازی چارچوب خانواده‌شان فرو ریخته است.

صادقی می‌گوید در حدود 5درصد از پرونده‌هایی که به طلاق زوجین از یکدیگر ختم می‌شود می‌توان رد استفاده نادرست از فضای مجازی شبکه‌های اجتماعی را پیدا کرد.

منظور رئیس مجتمع قضایی خانواده ونک زوج‌هایی است که تحت تاثیر محیط‌های شبکه‌های اجتماعی به یکدیگر خیانت می‌کنند و زمانی که دستشان رو می‌شود طرف مقابل راهکاری پیدا نمی‌کند بجز مطرح کردن درخواست طلاق.

او می‌گوید بخشی از طلاق‌هایی که از استفاده نادرست از فضای مجازی ناشی می‌شود به این دلیل است که زوج‌ها پس از شروع زندگی مشترک خود مقدمات آسیب‌دیدن زندگی‌شان را فراهم می‌کنند یعنی تمام زندگی‌شان دراین شبکه‌ها خلاصه می‌شود یا به دلیل ضعف در اعتقاداتشان از فضایی که در اختیارشان قرار می‌گیرد سوءاستفاده می‌کنند.

نیاز به مشاوره درست

مشاوران خانواده نیز این روزها با مراجعه‌کنندگانی رو‌به‌رو هستند که گلایه دارند همسر یا کودکشان از فضای مجازی بدرستی استفاده نمی‌کنند یا وابستگی شدیدی به آنها پیدا کرده‌اند.

برای نمونه زن جوانی که برای مشاوره به یکی از کلینیک‌های پایتخت آمده می‌گوید پس از ورود به صفحه فیسبوک همسرش متوجه ارتباط او با فرد دیگری شده، او از این گله می‌کند که همسرش با زن دیگری در ارتباط است و زندگی مشترکش به دلیل خیانت به آخر رسیده است.

یا مرد میانسالی از این می‌گوید که بتازگی همسرش برای گوشی همراهش رمز گذاشته و تلفن همراه خود را هیچ وقت از خود جدا نمی‌کند حتی در مواقعی که به حمام می‌رود، او می‌گوید این رفتار در دل او به آتش شکی می‌دمد که به او یاد آور می‌شود قربانی خیانت شده است. در این میان برخی کارشناسان معتقدند استفاده از فضای مجازی به خودی خود نمی‌تواند سبب آسیب به خانواده شود، زیرا شخصی که به همسرش خیانت می‌کند یا به بازدید از سایت‌های مبتذل اعتیاد پیدا کرده پیش از همه گیر شدن فضای مجازی نیز به این رفتارها دست می‌زده، اما فضای مجازی سبب شده او دسترسی بیشتری به چنین محیط‌هایی پیدا کند.

جای خالی آموزش

به اعتقاد برخی کارشناسان، فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی محصول دنیای غرب است به همین سبب استفاده آن در جهان سوم مشکلاتی را برای خانواده‌ها ایجاد می‌کند، چراکه آنها برای بهره بردن از آن بخوبی آموزش ندیده‌اند و هنگام مواجهه با آن به گونه‌ای رفتار می‌کنند که برایشان تبعاتی به همراه دارد.

مهدی حاج‌اسماعیلی، مشاور خانواده درباره علل استفاده نادرست برخی افراد از فضای مجازی می‌گوید: برای کاستن از آسیب‌های استفاده نادرست از فضای مجازی باید روی پیشگیری و آموزش سرمایه‌گذاری کرد.

آن‌طور که حاج اسماعیلی می‌گوید بالا بردن هوش هیجانی افراد می‌تواند تاثیر قابل توجهی در کاهش آسیب‌هایی نظیر استفاده نادرست از فضای مجازی داشته باشد. به همین دلیل مشاوران خانواده معتقدند برای آموزش معلمان باید برنامه‌ریزی کرد تا با آموزش و تربیت درست کودکان بتوانند آنها را در برابر آسیب‌ها ایمن کنند.

این مشاور خانواده تصریح می‌کند: برای کاهش طلاق باید به سمت ارائه آموزش‌های پیش از ازدواج برویم، زیرا آگاه شدن جوانان از آسیب‌هایی که پیش رویشان وجود دارد در کاهش طلاق بسیار موثر است. درواقع به نظر می‌رسد در کشورمان آن طور که باید آموزش و فرهنگسازی برای استفاده از محصولات و خدمات جدی گرفته نمی‌شود، به همین سبب حاج‌اسماعیلی به استفاده از تلفن‌های همراه در خانواده‌های ایرانی اشاره می‌کند و ادامه می‌دهد: برای نمونه یکی از مشکلات ما این است که خانواده‌ها برای کودکانشان گوشی تلفن همراه می‌گیرند، اما برای استفاده از آن تعریف، آموزش، قانون و حد و مرزی نمی‌گذارند.

به گفته او برخی خانواده‌ها نیز درخصوص چنین مشکلاتی برخورد‌های چکشی می‌کنند که شرایط وخیم‌تر می‌شود‌. با توجه به نظر کارشناسان باید هشدار داد در کشورمان آگاه‌سازی و توانمند سازی کودکان و جوانان در برابر آسیب‌های اجتماعی به فراموشی سپرده شده است. به همین دلیل آنها به جای این که در راستای موفقیت هایشان از امکاناتی مانند فضای مجازی بهره ببرند گرفتار حاشیه‌های آن شده و زندگی خود و اطرافیانشان را دچار آسیب می‌کنند.سلامت نیوز: تاثیر فضای مجازی بر جدایی همسران
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : سمانه سامانی
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

                    
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic